.
اطلاعات کاربری
درباره ما
دوستان
خبرنامه
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
دیگر موارد
آمار وب سایت

مهندس کسی است که تلاش می‌کند که یک ساختار عملیاتی و عملی از مفهومی را ایجاد کند و در یکی از

رشته‌های مهندسی آموزش دیده باشد و یا به طور حرفه‌ای در آن رشته مشغول به کار باشد. مهندسان از فناوری، ریاضیات، و دانش برای حلّ مسائل کاربردی استفاده می‌کنند.

مهندس (برگرفته از کلمه هندسه که معرب واژه فارسی اندازه است)، اندازه گیرنده. غیاث. تقدیرکننده.محاسب. شماردار.

در ابتدا، مهندس به کسی گفته می‌شد که ماشین‌های نظامی را می‌راند. مفهوم مهندس غیر نظامی در قرن شانزدهم در هلند پدید آمد و به سازندگان پل‌ها وجاده‌ها نسبت داده می‌شد، سپس این مفهوم در انگلیس و سایر کشورها هم ظاهر شد.

در ایران روز پنجم اسفندماه، سالروز تولد خواجه نصیر الدین طوسی، روز مهندس نام گذاری شده است.

این روز را به مهندسان خصوصا نقشه برداران که در واقع مهندسان واقعی هستند تبریک می گوییم

 

 :: برچسب‌ها: روز , مهندس , مبارک ,
:: بازدید از این مطلب : 11301
|
امتیاز مطلب : 22
|
تعداد امتیازدهندگان : 6
|
مجموع امتیاز : 6
ن : محمد اژدهاکش
ت : دو شنبه 4 اسفند 1393

فناوری پهباد uav در نقشه برداری هوایی


برای دانلود فایل مقاله به همراه فیلم های از پهباد به ادامه مطلب بروید.:: برچسب‌ها: فناوری , پهباد , uav , در , نقشه , برداری , هوایی , محمد , ازدهاکش , ,
:: بازدید از این مطلب : 12583
|
امتیاز مطلب : 19
|
تعداد امتیازدهندگان : 7
|
مجموع امتیاز : 7
ن : محمد اژدهاکش
ت : یک شنبه 3 اسفند 1393

گسل و چین خوردگی ها (Faults & Folds) - جناب آقای مهندس رجایی - درس زمین شناسی و ژئومور فولوژی

 


 گسل ها (Faults):

فرمت فایل : Power Point

حجم فایل : 10.5 مگابایت


 چین خوردگی ها (Folds):

فرمت فایل : Power Point

حجم فایل : 20.8 مگابایت


 

برای دانلود پاورپوینت گسل ها و چین خوردگی ها به طور جداگانه در دو فایل به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.:: برچسب‌ها: گسل , و , چین , خوردگی , ها , Faults , Folds , جناب , آقای , مهندس , رجایی , درس , زمین , شناسی , و , ژئومور , فولوژی , پاورپوینت ,
:: بازدید از این مطلب : 22586
|
امتیاز مطلب : 21
|
تعداد امتیازدهندگان : 7
|
مجموع امتیاز : 7
ن : محمد اژدهاکش
ت : یک شنبه 3 اسفند 1393

ژئومورفولوژی 

ژئومورفولوژی (به انگلیسی: Geomorphology) از سه واژه یونانی geo به‌معنای زمین، morphe به‌معنای شکل و logy به‌معنای دانش یا شناخت تشکیل شده است.در زبان فارسی برابرهای گوناگونی برای بیان یا توصیف اصطلاح ژئومورفولوژی به‌کار برده‌اند که از آن‌جمله می‌توان به زمین‌ریخت‌شناسی، پیکرشناسی زمین، شناخت ناهمواری‌های زمین، شناسایی عوارض زمین، زمین‌شکل‌شناسی، زمین‌شناسی سطحی و... اشاره نمود. با این وجود بیشتر متخصصان و محققان این رشته و سایر رشته‌های مرتبط در کشور ترجیح می‌دهند اصطلاح ژئومورفولوژی را به‌کار ببرند.

ژئومورفولوژی را می‌توان علم مطالعه سیستماتیک و بین‌رشته‌ای لندفرم‌های زمین و مناظر آن‌ها به‌علاوه فرایندهای درونی و بیرونی کره زمین که اشکال را خلق کرده و آن‌ها را تغییر می‌دهند، تعریف نمود.ژئومورفولوژی شاخه‌ای از رشتهٔ جغرافیای طبیعی است که به بررسی چگونگی به‌وجود آمدن اشکال مختلف طبیعی در سطح زمین می‌پردازد و تغییرات حاصل از عوامل درونی و بیرونی زمین را بر روی این اشکال دنبال می‌کند تا بتواند رفتار آنها را تبیین نموده و به پیش بینی آینده آن نایل شود. هدف از این علم، مطالعه اجزای اصلی تشکیل دهندهٔ ناهمواری‌ها می‌باشد و از روش اصولی توصیف علمی ناهمواری شامل شناسایی اجزای متفاوت عوارض زمین و چگونگی روابط بین آن‌ها و طبقه‌بندی این عوارض به‌صورت سیستماتیک بهره می‌گیرد.

دید کلی : 

به طور کلی ژئومورفولوژی علم شناسایی اشکال ناهمواری‌های زمین است و به مطالعهٔ علمی ویژگی‌های هندسی سطح زمین می‌پردازد. اگرچه ویژگی‌های هندسی سطح زمین عموماً به آن دسته از شکل‌های سطح زمین محدود می‌شود که در سطح دریا یا در بالاتر از سطح دریا توسعه یافته‌اند، ژئومورفولوژی همه ویژگی‌ها یا جنبه‌های سطحی مشترک بین قشر جامد زمین یا لیتوسفر (سنگ‌کره)، هیدروسفر (آب‌کره) و اتمسفر (هواکره) را در بر می‌گیرد. به این ترتیب در ژئومورفولوژی نه‌تنها شکل‌های سطحی قاره‌ها و مناطق حاشیه آن‌ها، بلکه ناهمواری‌ها و شکاف‌های کف دریاها و اقیانوس‌ها نیز بررسی می‌شود. به علاوه مشاهده سطح ماه و مریخ و دیگر سیاره‌ها -از نزدیک و با استفاده از ماهواره‌ها- سبب شد که ژئومورفولوژی به بررسی جنبه‌های خارج از سطح زمین نیز بپردازد و بر گستره مطالعاتی خود بیفزاید.[۱] ژئومورفولوژی جدید بیشتر مبتنی بر مقایسه سامان‌مند اشکال ناهمواری‌ها و نهشته‌هایی است که موجب تعیین سن آنها می‌گردد و همچنین تعیین اشکال اولیه و اصلی ناهمواریها و بالاخره شناسایی فرایندها و محیط ریخت‌اقلیمی (مورفوکلیماتیک) هنگامی که ناهمواری‌ها را بوجود آورده‌اند، مورد توجه است. همچنین ژئومورفولوژی از مطالعات آماری برای بررسی اشکال ناهمواری‌ها بهره می‌گیرد و سعی دارد در تحول ناهمواری‌های زمین علی‌رغم پیچیده بودن مساله دینامیک طبیعت، سهم فرایندهای گوناگون ناشی از آب و هوا و پوشش گیاهی و ماهیت سنگ‌ها و ساخت زمین و تغییر شکل‌های زمین‌ساختی (تکتونیکی) و میراث مراحل اولیه تکامل را از نظر دور ندارد.

اهمیت دانش ژئومورفولوژی در شناسایی فرایندهای تشکیل‌دهنده لندفرم‌های زمین به منظورهای مختلف و ازجمله کاربرد در برنامه‌ریزی و آمایش می‌باشد. به همین دلیل امروزه ژئومورفولوژی به‌صورت رشته‌ای مستقل و یا شاخه‌ای از رشته جغرافیای طبیعی در دانشگاه‌های جهان تدریس می‌شود و هر روز بر تنوع و گوناگونی عرصه‌های مطالعاتی آن افزوده شده و یافته‌های آن به‌صورت کاربردی مورد استفاده سایر علوم قرار می‌گیرد.

 

به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

 :: برچسب‌ها: ژئومورفولوژی , زمین , زمین شناسی , تعین , نقشه , نقشه برداری ,
:: بازدید از این مطلب : 8796
|
امتیاز مطلب : 22
|
تعداد امتیازدهندگان : 6
|
مجموع امتیاز : 6
ن : محمد اژدهاکش
ت : جمعه 1 اسفند 1393

نرم افزار فتومد

از این نرم افزار برای تبدیل عکس های هوایی به نقشه استفاده می شود.

 

برای دانلود رایگان این نرم افزار به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 :: برچسب‌ها: نرم افزار , فتومد , تبدیل , عکس هوایی , به , نقشه ,
:: بازدید از این مطلب : 11562
|
امتیاز مطلب : 31
|
تعداد امتیازدهندگان : 7
|
مجموع امتیاز : 7
ن : محمد اژدهاکش
ت : پنج شنبه 30 بهمن 1393

چکيده

سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS) در شاخه هاي مختلف علوم زمين کاربرد هاي فراواني دارد. طرح هاي GIS جهت تهيه نقشه هاي زمين شناسي را مي توان به سه مرحله اصلي برداشت هاي صحرايي ،ورود ، آماده سازي لايه هاي اطلاعاتي و دسته بندي آنها و ترکيب وتلفيق داده ها تقسيم کرد.در نهايت با استفاده از داده هاي سطحي و زير سطحي در محيط Arc gis، مقطع عرضي در مسير هاي عمود بر روند ساختاري منطقه تهيه مي شود. در کليه مراحل تهيه نقشه GIS, RS به عنوان مهمترين ابزار در خدمت کارشناس مي باشد.تشخيص واحد هاي ليتولوژيک، بارزسازي خطواره ها و شکستگيها،تعيين مرز چين خوردگي با دشت ، تغييرات در توپوگرافي شامل تشکيل گودي ها يا برجستگي هاي ايجاد شده توسط فعاليت هاي تکتونيکي، تعيين الگوي آبراهه ها، تغيير مسير محور چين خوردگي ها و تشخيص اشکال ژئومورفولوژيکي خاص( مثل اشکال تک شيب ،کواستا، ريختار پلکاني، دره هاي طولي و عرضي) و… را مي توان با استفاده از تصاوير ماهواره اي، DEMو DTM وHillshade و… با استفاده از تکنيک هاي GIS و RS قابل تشخيص مي باشد.

 

به ادامه مطلب بروید.:: برچسب‌ها: زمین شناسی , GIS , Rs , تهیه نقشه , زمین شناسی ,
:: بازدید از این مطلب : 12898
|
امتیاز مطلب : 29
|
تعداد امتیازدهندگان : 8
|
مجموع امتیاز : 8
ن : محمد اژدهاکش
ت : پنج شنبه 30 بهمن 1393

آموزش نحوه استخراج پروفیل طولی از نرم افزار گوگل ارث به صورت شماتیک

نرم افزار گوگل ارث یکی از محبوب ترین نرم افزار ها ی جهان می باشد که بسیار مورد استقبال نقشه برداران قرار گرفته است .

این نرم افزار با قابلیت های کاربردی خود توانسته است کمک شایانی در سرعت کار و همچنین در کنترل و دقت کار به نقشه برداران کند.

ما در این مطلب به یکی از کاربردی ترین ابزار آن خواهیم پرداخت.

بسیاری از نقشه برداران با استخراج پروفیل طولی از روی نقشه های توپو گرافی آشنایی کامل دارند .

کمپانی گوگل نیز با توجه به این که از عکس های سه بعدی ماهواره ای استفاده میکند می تواند از روی عکس های خود ارتفاعات را استخراج کند .

برای بدست آوردن یک پروفیل طولی از روی گوگل ارث کافیست یک خط بر روی مسیر مورد نظر خود ترسیم کرده سپس اطلاعات آن را مشاهده نمود .

 

برای دسترسی به توضیحات آموزش و دانلود نرم افزار گوگل ارث به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.:: برچسب‌ها: آموزش , نحوه , استخراج , پروفیل , طولی , از , نرم , افزار , گوگل , ارث , به , صورت , شماتیک ,
:: بازدید از این مطلب : 38574
|
امتیاز مطلب : 41
|
تعداد امتیازدهندگان : 9
|
مجموع امتیاز : 9
ن : محمد اژدهاکش
ت : پنج شنبه 30 بهمن 1393

کاربرد های  GIS 

 

سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS):
استفاده از سيستم‌های جغرافيايی در دهه ۱۹۸۰ گسترش فوق العاده ای يافته است بطوری كه در كشورهای پيشرفته، اكثر دانشگاه‌ها، سازمان‌های تجاری و دولت‌ها از اين سيستم براي مقاصد گوناگونی استفاده می كنند. تعاريف مختلفي از سيستم اطلاعات جغرافيايي ارائه شده است كه جامع ترين آن بشرح زير است:
مجموعه سازمان يافته اي از سخت افزار و نرم افزار كامپيوتري، اطلاعات جغرافيايي و افراد متخصصي است كه به منظوركسب، ذخيره، بهنگام سازي، پردازش، تحليل و ارائه كليه اشكال اطلاعات جغرافيايي طراحي و ايجاد شده است.


توانايي سيستم اطلاعات جغرافيايي عبارت است از:

انجام عمليات فضايي:

در يك سيستم اطلاعات جغرافيايي امكان تحليل همگاني و فضايي عوارض و روابط ميان آنها، براساس مختصات جغرافيايي وجود دارد.
ارتباط و پيوند انواع اطلاعات :

در يك سيستم جغرافيايي امكان پيوند ميان مجموعه هاي گوناگوني از اطلاعات جغرافيايي با اهداف مختلف تحليلي وجود دارد.
ذخيره اطلاعات نقشه اي :

در اين سيستم، امكان ذخيره انواع نقشه هاي شماتيك به شكل فايل هاي كامپيوتري وجود دارد به طوري كه قابل استفاده براي تلفيق و تحليل كامپيوتري مي باشند.


سؤالاتی كه سيستم اطلاعات جغرافيايی قادر به پاسخ گوئي است:

سؤالات مربوط به يك مكان :
در يك مكان مشخص چه چيزي وجود دارد؟ اين اولين سؤالي است كه در يك سيستم GIS قادر به جوابگويي به آن مي باشد. يك مكان مي تواند به طرق مختلفي در سيستم تعريف شود مثلاً با نام مكان، كد مختصات جغرافيايي(طول و عرض جغرافيايي).

سؤالات شرطي :يافتن مكاني كه شرايط معيني را در بر دارد. اين سؤال بر عكس سؤال اول است كه با مشخص كردن يك مكان، آنچه كه در آن مكان وجود دارد شناسايي مي شود. در حالي كه طبق اين سؤال، مي خواهيد مكاني را پيدا كنيد كه پديده ويژه اي در آن وجود دارد. پاسخ گوئي به اين سؤال به تحليل فضائي نياز دارد. به عنوان مثال، پيدا كردن منطقه اي كه جنگل نباشد، مساحت آن حداقل يك هكتار باشد، در فاصله ۱۰۰ متري جاده قرار گرفته باشد و خاك آن نيز براي ساختمان سازي مناسب باشد. در اين سؤال چهار شرط مطرح شده است كه نماينده ويژگيهاي همگان مورد نظر مي باشد. GIS قادر به يافتن چنين مكاني با توجه به شرايط تعيين شده مي باشد.

 

به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

 :: برچسب‌ها: کاربرد , های , GIS , مدیریت , حساب , پیش بینی , محاسبات , نقشه , نقشه برداری ,
:: بازدید از این مطلب : 12607
|
امتیاز مطلب : 26
|
تعداد امتیازدهندگان : 6
|
مجموع امتیاز : 6
ن : محمد اژدهاکش
ت : پنج شنبه 30 بهمن 1393

 کاربرد سنجش از دور و GIS در علوم منابع طبیعی

 

چکیده
با توجه به اينكه بررسي وضعيت اراضي كشاورزي و منابع طبيعي نيازمند زمان وهزينه زيادي مي باشد، استفاده از داده
هاي سنجش از دور به دليل صرف هزينه و زمان كمتر، يكپارچه و وسيع بودن وتهيه پوشش هاي تكراري در مقايسه با ساير
روش هاي گرد آوري اطلاعات مي تواند مورد توجه قرار گيرد. در اين مقاله ميزان موفقيت كاربرد تصاوير ماهواره اي مورد
Georeferencing, Geometric correction, بررسي قرار مي گيرد. داده هاي ماهواره اي بعد از پردازشهاي لازم نظير
در مورد وضعيت اراضي مورد استفاده قرار مي گيرند. شاخص هاي گياهي لازم نيز محاسبه مي گردد. Filtering, Streching
با تجزيه وتحليل داده هاي ماهواره اي و بررسي رابطه آنها با داده هاي صحرايي مي توان به وضعيت پوشش اراضي، تغيير
كاربري اراضي و در نهايت راهكارهايي براي مديريت بهتر اراضي پي برد.
كلمات كليدي: سيستم اطلاعات جغرافيايي، سنجش از دور، كشاورزي ومنابع طبيعي


مقدمه
در سالهاي اخير، استفاده از سنجش از دور و سيستم اطلاعات جغرافيايي در مطالعات كشاورزي و منابع طبيعي وتهيه
نقشه هاي موضوعي گسترش فراواني پيدا كرده است . ، بررسي تغييرات مداوم اراض ي در طول زمان ومطالعه مكانهاي
زيركشت وداراي پوشش در كشاورزي و مراتع در منابع طبيعي مي تواند كارشناسان را در مديريت بهينه اين اراضي كمك
شاياني نمايد.
امروزه اهميت اطلاعات اكولوژيكي زمين براي توسعه ومديريت اكوسيستمها توسط كشورهاي توسعه يافته بطور كامل
نقش GIS مشخص شده واز آن در سطح وسيع براي مديريت منابع طبيعي استفاده مي كنند . تكنولوژي سنجش از دور و
مهمي در دستيابي به اطلاعات بهنگام، پردازش، آناليز وتصميم گيريهاي مديريتي منابع طبيعي دارند (پيكاپ وهمكاران،


به ادامه مطلب بروید .:: برچسب‌ها: کاربرد , سنجش , از , دور , و , GIS , در , علوم , منابع , طبیعی ,
:: بازدید از این مطلب : 12656
|
امتیاز مطلب : 21
|
تعداد امتیازدهندگان : 5
|
مجموع امتیاز : 5
ن : محمد اژدهاکش
ت : پنج شنبه 30 بهمن 1393

نحوه جستجو در مطالب وبلاگ

برای جستجو مطلبی خاص در وبلاگ می توانید از قسمت جستجو در پایین وبلاگ سمت راست به شکل زیر استفاده نمایید.

 

نحوه استفاده : 

ابتدا کلمه کلیدی خود را در کادر بالای کلید جستجو تایپ نمایید . سپس بر روی کلید جستجو کلیک کنید .(به عنوان مثال : جزوه زبان فنی آقای مهندس رجبی)

حال پنجره ای جدید به صورت زیر باز شده که دارای پاسخ به کلمه کلیدی شما میباشد.

این صفحه که همانند صفحه سرچ گوگل میباشد دارای تمام مطالبی است که کلمه کلیدی شما درون آن قرار دارد.

در ادامه برای مشاهده مطلب و استفاده از ان بر روی آن کلیک نمایید تا مطلب مورد نظر در وبلاگ نمایش داده شود.

 

بدیهی است هر چه از کلمات کلیدی مناسب تری استفاده نمایید نتایج جستجو دقیق تر و بهتر خواهد بود.:: برچسب‌ها: نحوه , جستجو , در , مطالب , وبلاگ ,
:: بازدید از این مطلب : 5371
|
امتیاز مطلب : 21
|
تعداد امتیازدهندگان : 5
|
مجموع امتیاز : 5
ن : محمد اژدهاکش
ت : سه شنبه 28 بهمن 1393

نرم افزار تایپ فارسی در محیط اتوکد و سیویل 3D


 با دانلود و نصب این نرم افزار میتوانید با فونت دلخواه خود در محیط نرم افزار اتوکد سیویل 3D به راحتی تایپ نمایید.


 فرمت فایل : exe (فایل قابل نصب بر روی سیستم رایانه)

حجم فایل : 12.9 مگابایت


 

برای دانلود این نرم افزار کاربردی و مطالعه نحوه استفاده از آن به ادامه مطلب بروید.:: برچسب‌ها: نرم افزار , تایپ , فارسی , در , محیط , اتوکد , و , سیویل , 3D , فارسی نویس , محمد , اژدهاکش ,
:: بازدید از این مطلب : 19632
|
امتیاز مطلب : 34
|
تعداد امتیازدهندگان : 10
|
مجموع امتیاز : 10
ن : محمد اژدهاکش
ت : سه شنبه 28 بهمن 1393

دانلود نرم افزار ++C (درس برنامه نویسی کامپیوتر)


 فرمت فایل : exe (فایل نصبی بر روی ویندوز)

حجم فایل : 9 مگابایت 

برای دانلود این نرم افزار کاربردی به ادامه مطلب بروید.:: برچسب‌ها: دانلود , نرم افزار , ++C , درس , برنامه , نویسی , کامپیوتر , c , محمد , اژدهاکش , ,
:: بازدید از این مطلب : 6484
|
امتیاز مطلب : 26
|
تعداد امتیازدهندگان : 6
|
مجموع امتیاز : 6
ن : محمد اژدهاکش
ت : سه شنبه 28 بهمن 1393

فیلم نقشه برداری زیر زمینی و تونل

 

برای دانلود فیلم به ادامه مطلب بروید.

 

فرمت فایل : mp4 video

حجم فایل : 4.6 مگابایت:: برچسب‌ها: فیلم , نقشه برداری , زیر , زمینی , و , تونل ,
:: بازدید از این مطلب : 8089
|
امتیاز مطلب : 16
|
تعداد امتیازدهندگان : 4
|
مجموع امتیاز : 4
ن : محمد اژدهاکش
ت : سه شنبه 28 بهمن 1393

جزوه پاورپوینت هیدروگرافی جناب آقای مهندس رجبی پور

 

««هيدروگرافي عبارت‌است از علم اندازه‌ گيري و ترسيم پارامترهايي براي توصيف دقيق طبيعت و

شكل بستر دريا نسبت به‌موقعيت جغرافيايي عوارض زمين و ديگر ويژ گي حركت‌هاي دريا.»


فرمت فایل : Power Point

حجم فایل : 23.3 مگابایت


برای دانلود این فایل می باید به ادامه مطلب مراجعه نمایید.:: برچسب‌ها: جزوه , پاورپوینت , هیدروگرافی , جناب , آقای , مهندس , رجبی , پور ,
:: بازدید از این مطلب : 14554
|
امتیاز مطلب : 29
|
تعداد امتیازدهندگان : 8
|
مجموع امتیاز : 8
ن : محمد اژدهاکش
ت : سه شنبه 28 بهمن 1393

انیمیشن (نقشه برداران چه کار می کنند؟)


 فرمت فایل :  video mp4

حجم فایل : 6.6 مگابایت


 برای دانلود این انیمیشن زیبا به ادامه مطلب بروید.:: برچسب‌ها: انیمیشن , نقشه , برداران , واقعا , در , حق , واقع , چی , عملی , چگونه , کارتون , زیبا , کوتاه , آپارات , برسی , تفکر , جوامع , نسبت , به , نقشه , بردار , مهندس , رجبی , پور , محمداژدهاکش , چه , کار , می کنند , ,
:: بازدید از این مطلب : 6849
|
امتیاز مطلب : 17
|
تعداد امتیازدهندگان : 5
|
مجموع امتیاز : 5
ن : محمد اژدهاکش
ت : سه شنبه 28 بهمن 1393

جزوه درس کارگاه محاسبه و ترسیم 6 تدریسی جناب آقای مهندس عبدلی


 فرمت فایل : PDF

حجم فایل : 5.5 مگابایت


 برای دانلود این جزوه لطفا به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.:: برچسب‌ها: جزوه , درس , کارگاه , محاسبه , و , ترسیم , 6 , تدریسی , جناب , آقای , مهندس , عبدلی ,
:: بازدید از این مطلب : 8191
|
امتیاز مطلب : 16
|
تعداد امتیازدهندگان : 4
|
مجموع امتیاز : 4
ن : محمد اژدهاکش
ت : دو شنبه 27 بهمن 1393

اطلاعیه جدید حذف و اضافه 

حذف و اضافه روزهای دوشنبه و سه شنبه 27 و28 بهمن ماه انجام می گردد.رعایت پیش نیاز بر عهده دانشجو می باشد.حداکثر واحد گیری برای دانشجویان مشروطی 14 واحد می باشد.

برای مراجعه به سایت منبع اطلاعیه به ادامه مطلب بروید.:: برچسب‌ها: اطلاعیه , جدید , حذف , و , اضافه ,
:: بازدید از این مطلب : 5490
|
امتیاز مطلب : 16
|
تعداد امتیازدهندگان : 4
|
مجموع امتیاز : 4
ن : محمد اژدهاکش
ت : یک شنبه 26 بهمن 1393

نمرات درس کاداستر جناب آقای مهندس روستا

 

نمرات با توجه به کد استاندارد دانشجویان می باشد.

14.25 41053
غ 53731
13 53981
17.5 55729
18 53982
14.25 53732
14.75 53408
19.5 53735
15.25 53736
13 41041
13.25 52961
13 40991
14.5 53740
15 41044
13.75 53416
15 41020
19.75 53741
13.5 41010
17.75 53744
17.75 55728
14.5 41033

 

 :: برچسب‌ها: نمرات , درس , کاداستر , جناب , آقای , مهندس , روستا ,
:: بازدید از این مطلب : 5250
|
امتیاز مطلب : 11
|
تعداد امتیازدهندگان : 3
|
مجموع امتیاز : 3
ن : محمد اژدهاکش
ت : یک شنبه 26 بهمن 1393

با سلام خدمت شما دوستان عزیز و گرامی

در ابتدا خواستم بابت حمایت های شما از وبلاگ خودتون تشکر کنم .

شما میتوانید برای دسترسی سریع تر به وبلاگ عبارت " نقشه برداران NCC " را در مرورگر گوگل تایپ نمایید .

یا اینکه بارکد زیر را توسط گوشی هوشمند خود اسکن نمایید.

 

درضمن پیشاپیش قرار گرفتن زمین در نقطه ورنال بهاری رو به همه مخصوصا نقشه برداران تبریک میگم.

 :: برچسب‌ها: دسترسی , سریع , به , وبلاگ , نقشه , برداران , آموزشکده , سازمان , نقشه , برداری , کشور , ncc , محمد , اژدهاکش , ,
:: بازدید از این مطلب : 5848
|
امتیاز مطلب : 6
|
تعداد امتیازدهندگان : 2
|
مجموع امتیاز : 2
ن : محمد اژدهاکش
ت : جمعه 24 بهمن 1393

قطب مهندسی نقشه‌برداری و مقابله با سوانح طبیعی

با وجود پيشرفتهاي صنعتي و تکنولوژيکي دوران معاصر هنوز يکي از عوامل مخرب و تهديد کنندة دستاوردهاي بشر، سوانح طبيعي بوده و وقوع سوانح طبيعي اخير، به اثبات رسانده که توسعة پايدار، حتي در پيشرفتهترين کشورهاي جهان به وقوع نخواهد پيوست مگر آنکه علوم و فنون مرتبط با زمين وارد عمل شده و آگاهي و دانش مورد نياز را در اختيار جوامع قرار دهند. در مجموعة علوم مرتبط با زمين، مهندسي نقشهبرداري به عنوان علم مطالعة هندسه و فيزيک زمين و تغييرات آن يکي از موثرترين و مرتبطترين شاخههاي علمي مرتبط با سوانح طبيعي محسوب گرديده و بدين لحاظ در سطح جهان، خصوصا کشورهاي پيشرفته توجة خاصي به بکارگيري اين علم در جهت کاهش سوانح طبيعي بوجود آمده است.در ايران نيز، با توجه به خسارات مالي و جاني حاصل از سوانح طبيعي گروه مهندسي نقشهبرداري دانشگاه تهران وظيفة خود دانسته که همچون ساير کشورهاي جهان در صدد بکارگيري هرچه بيشتر اين علم در جامعه برآمده و بدينسان بتواند گامي در جهت کاهش سوانح طبيعي و به طبع آن حفظ زير ساختارهاي جامعه برداشته، و امکان حصول توسعة پايدار را فراهم آورد.

طبيعت اطراف ما داراي خصوصيات و زبان خاص خود بوده که عدم آگاهي از آن ميتواند موجب بروز سوانح طبيعي گردد. به عنوان مثال باران و بارندگي يکي از پديدههاي معمول طبيعت است. اما همين پديدة طبيعي و مورد نياز حيات بر روي زمين در صورت عدم آمادگي در مقابل آن ميتواند منجر به سانحه ضرر مالي و حتي مرگ و مير گردد. به عنوان يک مثال ساده اگر در يک روز باراني بدون چتر و لباس مناسب در معرض باران قرار گيريم، ممکن است بارندگي و خيس شدن موجب مريضي و حتي مرگ گردد. با توجه به تکرار و کثرت مواجه با اين پديده بشر به آن خو گرفته و لحاظ نحوة زندگي مسالمتآميز با اين پديده را آموخته است. به همين صورت در منطقة جغرافيائي ايران به سبب فعاليتهاي تکتونيکي، ايران جزء کشورهاي داراي کوههاي جوان بوده بطوريکه هنوز شاهد کوهزائي در منطقة زاگرس و البرز هستيم. اين کوهزائي بر اثر فشار پليتهاي تکتونيکي صورت گرفته که با شکستهاي ناگهاني پوسته و زلزله، به سبب آزاد شدن ناگهاني انرژي ذخيره شده در پوسته در طي ساليان متمادي است. بنابر اين، در چنين منطقة جغرافيائي لازم است وقوع زلزله را جزئي از طبيعت دانسته و در همه جا و هر زمان آمادة وقوع آن بود. يکي از شاخههاي مهندسي نقشهبرداري، ژئودزي بوده که امکان اندازهگيري تغيير شکل زمين را ميسر ساخته که در صورت افزودن اطلاعات در خصوص مقاومت پوسته ميتواند ابزاري قدرتمند در جهت پيشنشانگري زلزله باشد. بدين خاطر ژئودزي و ژئوديناميک جزء بهترين پيشنشانگرهاي زلزله شناخته شدهاند. به علاوه ژئودزي ميتواند از مشاهدات ثقلي جهت تعيين محل گسلها و مرز لايههاي ناپيوستگي در درون زمين استفاده نمايد، که از نظر مهندسي و ساخت و ساز حائز اهميت بالائي است. به علاوه اين علم در بخش دريائي خود (ژئودزي دريائي) ميتواند با اطلاعات از ميزان تغييرات آب، موجب جلوگيري از خسارات ناشي از سونامي، بالا آمدنسطح آب گردد. ژئودزي تنها يکي از گرايشهاي رشتة نقشهبرداري است. يکي ديگر از گرايشهاي نقشهبرداري سنجش از دور است که با به خدمت گرفتن تکنيک ماهوارهاي ميتواند وقوع و يا گسترش خشکسالي، آتشسوزي، سيل و طوفانهاي دريائي را از روزها و هفتهها قبل مشخص ساخته و با اطلاع رساني از نحوة گسترش و پيشرفت اين پديدهها موجبات آمادگي در برابر سانحة طبيعي را فراهم آورد. به علاوه رشتة مهندسي نقشهبرداري داراي گرايش فتوگرامتري بوده که علم اندازهگيري هندسي بدون لمس محسوب گرديده و بدين لحاظ نقش موثر و غير قابل جايگزيني و انکاري را در مستند سازي خسارات ناشي از سوانح طبيعي ايفا مينمايد. و بالاخره رشته مهندسي نقشهبرداري داراي گرايش سيستمهاي اطلاعات مکاني (GIS) بوده که بستر ذخيرة اطلاعات هندسي به منظور افزودن اطلاعات موضوعي مرتبط با زمين در جهت بهينهيابي و مديريت است. توانائيهاي ياد شده نقش و مسئوليت ويژهاي را متوجه رشتة مهندسي نقشهبرداري در خدمت به جامعه خصوصا کاهش خسارات سوانح طبيعي ميسازد.

 

به ادامه مطلب مراجعه فرمایید .:: برچسب‌ها: قطب , مهندسی , نقشه‌برداری , و , مقابله , با , سوانح , طبیعی ,
:: بازدید از این مطلب : 4866
|
امتیاز مطلب : 6
|
تعداد امتیازدهندگان : 2
|
مجموع امتیاز : 2
ن : محمد اژدهاکش
ت : جمعه 24 بهمن 1393

نقش جی آی اس (GIS) در توسعه شهری
Management of an Urban Development
Design and Development of a GIS Interface to Solve Technical Problems

با در نظر گرفتن شرایط موجود شهر نشینی در ایران که نتیجه 5دوره مهاجرت مشخص(قبل و بعد از انقلاب)ونیز چند دوره مشخص نگرش به شهر و شهرسازی در کشور می باشد. مقاله حاضر را در جهت ایجاد نگرشی نو که در دهه اخیر ایجاد شده و نیز راهکارهای مربوطه که امروزه در فرایند شهرسازی در ایرانبه کار گرفته می شود گرد آوری گردیده است.در این نوشتار پس از بررسی تاریخچه شهر و شهرنشینی در ایران و جهان و نیز مطالبی در باب GISبه دو مورد استفاده از نرم افزار در طرحهای توسعه شهری اشاره شده و بعد از آن به روند کار مهندسین مشاور شارستان در به کار گیری نرم افزار در طرح بازنگری طرح تفصیلی منطقه 4 اصفهان اشاره مختصری گردیده است.

 

به ادامه مطلب مراجعه فرمایید .

 :: برچسب‌ها: نقش , جی آی اس , GIS , در , توسعه , شهری , مدیریت , شهری , شهر , زندگی , برنامه , ریزی ,
:: بازدید از این مطلب : 9587
|
امتیاز مطلب : 6
|
تعداد امتیازدهندگان : 2
|
مجموع امتیاز : 2
ن : محمد اژدهاکش
ت : سه شنبه 21 بهمن 1393

همه چیز درباره سنجش از دور

یكي از منابع تامين كننده داده هاي مكاني، تصاوير اخذ شده به وسيله ماهواره ، موسوم به فن سنجش از دور مي باشد . براساس تعريف هارپر سنجش از دور ، سنجيدن اشياء از يك فاصله ، يعني تشخيص و اندازه گيري ويژگي هاي يك جسم

يكي از منابع تامين كننده داده هاي مكاني، تصاوير اخذ شده به وسيله ماهواره ، موسوم به فن سنجش از دور مي باشد . براساس تعريف هارپر سنجش از دور ، سنجيدن اشياء از يك فاصله ، يعني تشخيص و اندازه گيري ويژگي هاي يك جسم بدون تماس بالفعل با آن جسم است .
به طور كلي سنجش از دور معروف به RS علم و هنر به دست آوردن اطلاعات درباره يك شي ء ، منطقه يا پديده از طريق تجزيه و تحليل داده ها ي حاصله به وسيله ابزاري است كه در تماس فيزيكي با شي ء ، منطقه يا پديده تحت بررسي نباشد .
به طور مثال خواندن كلمات نوعي كاربرد علم سنجش از دور مي باشد كه در آن چشم به عنوان سنجنده عمل مي كند. سنجش از دور می تواند تغییرات دوره ای پدیده های زمین را نشان دهد و در مواردی چون بررسی تغییر مسیر رودخانه ها، تغییر حد ومرز پیکر ههای آبی چون دریاچه ها، دریاهاواقیانوسها، تغییرمورفولوژی سطح زمین وغیره بسیار کارساز است.
سنجش از دور در بسياري از زمينه هاي علمي و تحقيقاتي كاربردهاي گسترده اي دارد. از جمله كاربردهاي فن سنجش از دور مي توان به استفاده از آن در زمين شناسي، آب شناسي، معدن، شيلات، كارتوگرافي، جغرافيا، مطالعات زيست شناسي، مطالعات زيست محيطي، سيستم هاي اطلاعات جغرافيايي، هواشناسي، كشاورزي، جنگلداري، توسعه اراضي و به طوركلي مديريت منابع زميني و غيره اشاره كرد.به ادامه مطلب مراجعه فرمایید .:: برچسب‌ها: همه , چیز , درباره , سنجش , از , دور , RS , ریموت سنسینگ ,
:: بازدید از این مطلب : 9381
|
امتیاز مطلب : 16
|
تعداد امتیازدهندگان : 4
|
مجموع امتیاز : 4
ن : محمد اژدهاکش
ت : سه شنبه 21 بهمن 1393

جهت یابی به کمک ستارگان دب اکبر , ذات الکرسی و ستاره قطبی


در بالاى قطب شمال (در فضا) ستاره ثابتى است بنام ستاره قطبى که اگر رو به آن بایستید رو به شمال خواهید بود. براى پیدا کردن این ستاره میتوان از ستارگان دب اکبر و ذات الکرسى استفاده نمود. ستارگان دب اکبر هفت ستاره میباشند که به شکل ملاقه قرار گرفته‌اند. اگر دو ستاره آخر یعنى لبه ملاقه را در نظر بگیریم و بوسیله یک خط فرضى آنها را بهم وصل نموده و پنج برابر امتداد دهیم این خط به ستاره قطبى میرسد.


بوسیله مجموعه ستارگان ذات الکرسى نیز میتوان ستاره قطبى را پیدا کرد. این ستارگان به شکل W بوده که راس زاویه وسطى آن بسمت ستاره قطبى میباشد. این دو گروه ستارگان (دب اکبر و ذات الکرسى) نسبت به ستاره قطبى تقریبا مقابل یکدیگرند و اگر احتمالا یکى از آنها معلوم نبود، دیگرى حتما دیده میشود.
جهت یابی به کمک خوشه پروین

دسته‌اى ستاره، حدود ده تا پانزده عدد بشکل خوشه انگور، در یک جا مجتمع هستند که به آن مجموعه خوشه پروین میگویند. این ستارگان مانند خورشید از شرق به طرف غرب در حرکتند، ولى در همه حال دم آنها بطرف مشرق میباشد
جهت یابی به کمک ستارگان بادبادکی

حدود هفت یا هشت ستاره در آسمان وجود دارد که به شکل بادبادک یا علامت سوال میباشند. این ستارگان نیز از شرق بطرف غرب حرکت میکنند و در هر حال دنباله بادبادکى آنها بطرف جنوب است

 

به ادامه مطلب مراجعه فرمایید .:: برچسب‌ها: جهت یابی , به , کمک , ستارگان , دب اکبر , ذات الکرسی , و , ستاره قطبی , صورت های فلکی , جهت یابی , قطب نما , تعین موقعیت ,
:: بازدید از این مطلب : 19908
|
امتیاز مطلب : 16
|
تعداد امتیازدهندگان : 4
|
مجموع امتیاز : 4
ن : محمد اژدهاکش
ت : دو شنبه 20 بهمن 1393

نقشه برداری از نیمه سایه نشین ماه


نقشه جديد پروژه نقشه‌برداري ليمان آلفا بر روي مدارگرد اکتشافي ماه ناسا به نمايش ويژگي‌هايي از قطبهاي شمال و جنوب ماه در نواحي بخش تاريك ماه پرداخته است.
به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين نقشه از يك شيوه بديع براي بررسي مناطق موسوم به سايه‌نشين ماه پرداخته و اين بخشهاي نامرئي را به منصه ظهور رسانده است.

اين نقشه‌ها به نمايش بسياري از بخشهاي هميشه تاريك ماه در طول موج‌هاي فرابنفش دور پرداخته و نشان داده كه اين مناطق بسيار تاريكتر و قرمزتر ار نواحي نزديكتر كه نور خورشيد را دريافت مي‌كنند، هستند. اين نواحي تاريك با خلل و فرجهاي بزرگ سطحي سازگار بوده و يك خاك كرك‌دار را نشان مي‌دهند كه رنگ قرمز با احتمال وجود آب يخزده در اين سطوح مطابق شده است. 

به ادامه مطلب مراجعه فرمایید .:: برچسب‌ها: نقشه برداری , از , نیمه , سایه , نشین , ماه , ماهواره , زمین , فضا ,
:: بازدید از این مطلب : 6536
|
امتیاز مطلب : 7
|
تعداد امتیازدهندگان : 3
|
مجموع امتیاز : 3
ن : محمد اژدهاکش
ت : دو شنبه 20 بهمن 1393

جزوه آموزشی مقدماتی اتوکد

در این جزوه تمامی دستورات ترسیمی،اندازه گیری،معرفی تمامی سربرگ ها و تنظیمات نرم افزار اتوکد برسی می شود.

 

 مناسب برای درس کارتوگرافی و کاربرد کامپیوتر در نقشه برداری

 

برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه فرمایید .:: برچسب‌ها: آموزش , نرم افزار , اتوکد , مقدماتی ,
:: بازدید از این مطلب : 8732
|
امتیاز مطلب : 10
|
تعداد امتیازدهندگان : 2
|
مجموع امتیاز : 2
ن : محمد اژدهاکش
ت : یک شنبه 19 بهمن 1393

 دانلود رایگان نقشه های توپوگرافی 1/250000 کل ایران


برای مشاهده و دانلود نقشه مورد نظر ابتدا بر روی اندکس و در محل مورد نظر کلیک نمایید .

سپس با انتخاب شماری سری نقشه آن را دانلود فرمایید.

ارتفاعات به فوت می باشد.:: برچسب‌ها: دانلود , رایگان , نقشه , های , توپوگرافی , 1/250000 , کل , ایران , نقشه , برداری , توپوگرافی , پوششی , ایران , استانی , محمد , اژدهاکش , ,
:: بازدید از این مطلب : 48226
|
امتیاز مطلب : 10
|
تعداد امتیازدهندگان : 2
|
مجموع امتیاز : 2
ن : محمد اژدهاکش
ت : شنبه 18 بهمن 1393

سید محمود حسابی پدر علم نقشه برداری 

همزمان با تحصیل در رشته معدن, در راه آهن برقی فرانسه مشغول به کار گردیدند و پس از پایان تحصیل در این رشته کار خود را در معادن آهن شمال فرانسه و معادن زغال سنگ ایالت "سار" آغاز کردند. سپس به دلیل وجود روحیه علمی, به تحصیل و تحقیق, در دانشگاه سوربن, در رشته فیزیک پرداختند و در سال 1927 (م) در سن بیست و پنج سالگی دانشنامه دکترای فیزیک خود را , با ارائه رساله ای تحت عنوان "حساسیت سلول های فتوالکتریک", با درجه عالی دریافت کردند.
استاد با شعر و موسیقی سنتی ایران و موسیقی کلاسیک غرب به خوبی آشنایی داشتند وایشان در چند رشته ورزشی موفقیت هایی کسب نمودند که از آن میان می توان به دیپلم نجات غریق در رشته شنا اشاره نمود.

 

به ادامه مطلب مراجعه فرمایید .

 

 :: برچسب‌ها: سید , محمود , حسابی , پدر , علم , نقشه برداری , دکتر , افتخار , حسابی ,
:: بازدید از این مطلب : 5684
|
امتیاز مطلب : 10
|
تعداد امتیازدهندگان : 2
|
مجموع امتیاز : 2
ن : محمد اژدهاکش
ت : شنبه 18 بهمن 1393

نقشه‌بردار سراسر مریخ

 

نقشه‌بردار سراسر مریخ (به انگلیسی: Mars Global Surveyor یا به اختصار MGS) از سال ۱۹۹۷ تا حالا بر فراز مریخ است و تاکنون بیش از ۲۰ هزار بار دور این سیاره چرخیده است. حاصل این همه گردش هم بیش از ۱۲۰ هزار تصویر از مناطق مختلف مریخ است. دوربینهای قوی این نقشه بردار تصویرهایی بسیار دقیق از سطح مریخ تهیه کرده‌اند که تفکیک‌پذیری بعضی از آنهابه اندازه‌ایست که می‌توان عارضه‌ای به اندازهٔ یک مینی‌بوس! را در آن تشخیص داد. MGS موفق شد تا نخستین اطلس سراسر مریخ را تهیه کند.

اگرچه این مدارگرد از تمام سیاره عکس گرفته ولی عکسهایی مورد توجه محققهاست که تفکیک‌پذیری بالایی داشته باشه و جزئیات بیشتری رو معلوم کند. این نوع عکسها از خیلی جاهای مریخ گرفته شده ولی نه از همهٔ جاهایی که لازم هست.

 

به ادامه مطلب مراجعه فرمایید .

 :: برچسب‌ها: نقشه‌بردار , سراسر , مریخ , ماهواره , مریخ , سیاره , کهکشان , ربات ,
:: بازدید از این مطلب : 6510
|
امتیاز مطلب : 5
|
تعداد امتیازدهندگان : 1
|
مجموع امتیاز : 1
ن : محمد اژدهاکش
ت : شنبه 18 بهمن 1393

وظایف یک نقشه بردار از دیدگاه سازمان FIG

چکیده
یک نقشه بردار، شخصی متخصص با تحصیلات دانشگاهی و مهارت فنی است که یک یا بیشتر از یک فعالیت ذکر شده در ذیل را انجام می دهد:
·        تعیین ، اندازه گیری و نمایش زمین، عوارض سه بعدی، نقاط صحرایی و گذرگاه ها
·        گردآوری و تفسیر اطلاعات زمینی و اطلاعات جغرافیایی مربوط به آن
·        استفاده از اطلاعات فوق الذکر برای برنامه ریزی و اداره مؤثر زمین، دریا و یا ساختارهای موجود در آن؛ و،
·        تحقیق درباره تکنیکهای ذکرشده در بالا و توسعه آنها.
 
 
 
به ادامه مطلب بروید .
 
 


:: برچسب‌ها: وظایف , یک , نقشه , بردار , از , دیدگاه , سازمان , FIG ,
:: بازدید از این مطلب : 6258
|
امتیاز مطلب : 10
|
تعداد امتیازدهندگان : 2
|
مجموع امتیاز : 2
ن : محمد اژدهاکش
ت : شنبه 18 بهمن 1393

استفاده از GPS در تهيه نقشه ها ومساله اعوجاج در سيستم های تصوير


به عنوان مثالی از اعوجاج طولی در سيستم تصوير UTM، در امتداد مدار 54 درجه (مانند شهرهای ميبد و اردکان)، مقدار واقعی يک طول 300 متری روی يک نقشه با اين سيستم تصوير، برابر با 299.829 متر می باشد.(اختلاف حدود 17 سانتی متر). ولی برای مناطق حوالی شهرستان ابهر در عرض جغرافيايي 36 درجه مقادير طول روی نقشه وزمين تفاوتی ندارند.

 

به ادامه مطلب بروید .:: برچسب‌ها: استفاده , از , GPS , در , تهيه , نقشه , ها , و , مساله , اعوجاج , در , سيستم , های , تصوير ,
:: بازدید از این مطلب : 6706
|
امتیاز مطلب : 15
|
تعداد امتیازدهندگان : 3
|
مجموع امتیاز : 3
ن : محمد اژدهاکش
ت : پنج شنبه 16 بهمن 1393
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
مطالب تصادفی
مطالب پربازدید
چت باکس
تبادل لینک هوشمند
پشتیبانی